Z kim współpracuje agent nieruchomości

Zakup nieruchomości to decyzja podyktowana już nie tylko ceną, zdolnością kredytową czy metrażem, ale możliwościami jakie dane mieszkanie czy dom oferuje. Czy będzie w stanie sprostać oczekiwaniom kupującego, czy można je dostosować do jego potrzeb i czy nabierze wymarzonego wyglądu po remoncie? Takimi kryteriami kieruje się wielu klientów biur nieruchomości, chcąc znać odpowiedź już w trakcie oględzin. Pośrednik nie mając wiedzy i doświadczenie z zakresu dziedzin takich jak budownictwo, architektura, prawo budowlane, czy elektryka, nie zawsze jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości, a klienci szczególnie cenią sobie kompleksową obsługę. Warto więc rozważyć współpracę z fachowcami innych branż, którzy będą potrafili doradzić, a nawet pomóc w sfinalizowaniu transakcji.

Ze względu na zawiłości formalno – prawne związane z zakupem i otrzymaniem kredytu, dobrze zaprzyjaźnić się z doradcą finansowym, który pomoże przeprowadzić klientów przez gąszcz ofert, przepisów i procedur. Przekonujące będą również korzystniejsze marże i indywidualne podejście takiego agenta, dające poczucie opieki i bezpieczeństwa osobom, które właśnie mają podjąć się wieloletniego, sporego zobowiązania finansowego.

Nieoceniony okaże się również architekt lub specjalista z zakresu budownictwa. Oglądając działkę lub konkretne mieszkanie będzie mógł ocenić, czy projekty i pomysły przyszłych właścicieli odnośnie budowy, przebudowy czy remontu będą mogły zostać zrealizowane po zakupie. Od odpowiedzi na te pytania zależy bowiem podjęcie przez nich decyzji o transakcji.

Na kolejnym etapie sprzedaży, kiedy wizja nowej aranżacji będzie się klarować, warto przedstawić klientom osobę zajmującą się instalacjami – elektrycznymi, wodnokanalizacyjnymi, a także wykończeniami wnętrz. Są to osoby, które pomogą ostatecznie wprowadzić w życie pomysły przyszłych nabywców.

Znajomości z takimi osobami można wykorzystać również w odwrotnej sytuacji – kiedy chcemy nieruchomość sprzedać. Przedstawią one fachowym okiem możliwości jakie dany lokal oferuje, określą jego stan techniczny oraz wskażą najmocniejsze punkty.

Kiedy decyzja zapadnie, warto zabrać klienta do zaprzyjaźnionego notariusza, który być może będzie mógł zaoferować korzystniejsze ceny związane z podpisaniem umowy od cen konkurentów.

Części z usług tych fachowców może być udostępniana klientom bezpłatnie, część na korzystniejszych warunkach. Należy przy tym pamiętać, że współpraca taka niesie obopólne korzyści. Dla wspomnianych fachowców – jest to idealne źródło dodatkowych zleceń, dla pośrednika – zwiększenie szansy na przeprowadzenie transakcji, większa atrakcyjność na rynku, a w przyszłości być może przekazanie kontaktu do nowego klienta.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz