Prawo

Rząd chce obciąć prowizje agentów nieruchomości

Rynek konsumenta kreuje zapotrzebowanie na usługi i produkty oferowane przez usługodawców lub producentów. Każda ingerencja i sztuczne regulacje, które chce wprowadzić lub ustanowić rząd, automatycznie uruchamia mechanizmy obronne kręgów biznesowych. Plany obniżenia prowizji agentów nieruchomości również zaczynają wzbudzać coraz więcej kontrowersji. Continue reading “Rząd chce obciąć prowizje agentów nieruchomości” »
Czytaj dalej

Kupno mieszkania – kto i jaki płaci podatek?

Przy zakupie nieruchomości najczęściej koncentrujemy się na jego cenie, układzie czy położeniu. W trakcie dopinania formalności trzeba jednak pamiętać o kwestiach podatkowych, np. o tzw. podatku od wzbogacenia się. Jego wielkość jest związana z wartością zakupionej nieruchomości, może być zatem niemałym obciążeniem. Kto jest zobowiązany do zapłaty tego rodzaju podatku oraz ile wynosi przy zakupie…
Czytaj dalej

Podważanie niekorzystnej wyceny mieszkania

  Dla osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu mieszkaniowego jednym z najważniejszych dokumentów jest operat szacunkowy. Kwota kredytu jest mocno uzależniona od wyceny nieruchomości przeprowadzonej przez rzeczoznawcę. Może się zdarzyć, że wartość wyceny jest dużo niższa niż kwota, której sprzedający oczekuje za mieszkanie. Co w takiej sytuacji może zrobić kredytobiorca? Continue reading “Podważanie niekorzystnej wyceny…
Czytaj dalej

Mieszkania z licytacji komorniczej

Mieszkanie z licytacji komorniczej często kusi swoją niską ceną, o której na normalnym rynku nieruchomości można tylko pomarzyć. Jednak z takim lokalem może się wiązać wiele pułapek i niewiadomych. Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej i na co uważać przy takiej transakcji? Continue reading “Mieszkania z licytacji komorniczej” »
Czytaj dalej

Zamiana mieszkania z przeniesieniem hipoteki

Kiedy powiększa nam się rodzina albo nie stać nas na obecne, duże mieszkanie rozważamy opcję zmiany miejsca zamieszkania. Jedną z dostępnych dróg jest zamienienie się z kimś na lokale z ewentualną dopłatą dla strony, której mieszkanie warte jest więcej. Czy można jednak to zrobić, gdy bank obciąża hipotekę naszego lokum? Continue reading “Zamiana mieszkania z…
Czytaj dalej

Zakup mieszkania a długi sprzedającego

Mieszkania na sprzedaż dostępne na rynku wtórnym często są obciążone hipoteką. Czy takie zabezpieczenie banku wpisane w księdze wieczystej jest dla kupującego jakimś zagrożeniem? Continue reading “Zakup mieszkania a długi sprzedającego” »
Czytaj dalej

Jakie są obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej?

Członkowie wspólnot mieszkaniowych, poza licznymi przywilejami związanymi z podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących budynku i nieruchomości wspólnych, a także wpływem na ich funkcjonowanie, są również obciążeni szeregiem obowiązków. Co ciekawe, przynależności do danej wspólnoty jest obligatoryjna i nie można się zrzec. Continue reading “Jakie są obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej?” »
Czytaj dalej

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Posiadacz prawa użytkowania wieczystego ma co prawda prawo do korzystania z nieruchomości, ponieważ jest to umowa zawierana czasem nawet na dziesięciolecia, może nieruchomość zabudować czy użytkować. Jednak przywileje te będą ograniczone w stosunku do prawa własności, może się więc zdarzyć, że użytkownik wieczysty zechce zostać właścicielem. Continue reading “Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?” »
Czytaj dalej

Ustawa o kredycie hipotecznym

W tym roku ma wejść w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Ma ona wprowadzić do polskiego prawa regulacje związane z unijną dyrektywą MCD. Continue reading “Ustawa o kredycie hipotecznym” »
Czytaj dalej