Kawalerki przestają być dobrą opcją dla inwestorów

Sprzedaj nieruchomość

Zmieniają się trendy wśród najemców. Coraz większą popularnością cieszy się najem większych mieszkań. Może to spowodować problem dla właścicieli najmniejszych lokali przeznaczonych na wynajem. Nadmiar kawalerek na rynku sprawi, że spadnie rentowność inwestycji.

W ostatnich latach najchętniej kupowanymi w celach inwestycyjnych lokalami były kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe. Niewielkie lokale były najbardziej dostępne cenowo i umożliwiały łatwy start z inwestycją. Ze względu na koszty najmu cieszyły się również dużą popularnością wśród najemców. Duże i bardziej komfortowe dla wielu osób są niedostępne ze względu na wysokość miesięcznych opłat.

Dostosowanie podaży do zapotrzebowania rynku

Niektórzy deweloperzy, dostosowując ofertę do potrzeb rynku, tak planowali nowe inwestycje, żeby mieszkania o powierzchni do 45 metrów kwadratowych stanowiły większość lokali w nowo powstających budynkach.

W zeszłym roku oprócz inwestorów lokalami takimi byli zainteresowani beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2%, ponieważ można było je sfinansować kredytem z dopłatami.

Ewolucja potrzeb najemców

W ostatnich miesiącach zwiększa się liczba lokali na wynajem. Zwolniona została spora część mieszkań wynajmowanych przez Ukraińców po wybuchu wojny. Na rynek ciągle trafiają też nowe lokale kupowane w celach inwestycyjnych. Rosnąca podaż sprawia, że właściciele mieszkań będą musieli obniżać ceny, by szybko znaleźć nowego najemcę. Może ty wpłynąć na rentowność najmu niezależnie od wielkości lokalu.

Z danych przygotowanych przez analityków Otodom wynika, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z przesytem kawalerek na rynku. Właściciele takich nieruchomości mogą się więc spodziewać, że będzie im trudniej znaleźć nowych lokatorów.

W kwietniu 2019 roku mieszkania o powierzchni do 30 metrów kwadratowych stanowiły 8,5 proc. oferty. Obecnie jest to niemal 12 proc. W kwietniu bieżącego roku aż 18 proc. wszystkich mieszkań dostępnych na wynajem to kawalerki, jednak tylko 6 proc. zainteresowanych najmem poszukuje tego typu lokali. Zwiększa się liczba zapytań o większe mieszkania, których obecnie zdecydowanie brakuje w ofercie.

Spadek rentowności najmu małych mieszkań

Eksperci Otodom oceniają, że zakup kawalerki na wynajem jest obecnie coraz mniej opłacalny. Wpływ na stopę zwrotu ma wysoka podaż, przy kurczącym się popycie w tym segmencie, oraz wysokie ceny najpopularniejszych lokali.

Największą rentowność z najmu uzyskują obecnie właściciele dużych mieszkań, o powierzchni przekraczającej 90 metrów kwadratowych. Mogą oni zarobić 6,47 proc.

Kupując mieszkanie o powierzchni od 60 do 89 metrów kwadratowych, można liczyć na zyski w wysokości 5,74 proc. Kawalerki i mieszkania o powierzchni od 40 do 59 metrów kwadratowych zapewniają podobną rentowność, która wynosi odpowiedni 5,37 proc. i 5,31 proc.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz