Mieszkanie dla Młodych – stan aktualny

Rządowy program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych polega na jednorazowej, bezzwrotnej dopłacie do zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu. Po spełnieniu formalnych wymogów można ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego do banku kredytującego.

Realizację MdM przewidziano na 5 lat (styczeń 2014 r.- grudzień 2018 r.). Niestety limit określony przez ustawodawcę na 2017 r. wykorzystano już w 50 proc. Obecnie łączna kwota finansowego wsparcia dla Polaków, których wnioski banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego rozpatrzyły pozytywnie z planowanym terminem wypłaty środków w 2017 r. wynosi 373 mln zł. Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 roku- o pomocy państwa polskiego w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi do 35 r.ż. BGK wstrzymał już w tym roku przyjmowanie wniosków nabywców nieruchomości z terminem wypłaty środków na rok 2017. Wznowienie nastąpi od 1 stycznia 2017 r.

Mimo wstrzymania przyjmowania nowych wniosków do programu Mieszkanie dla Młodych o kredyt na mieszkanie z dofinansowaniem, wciąż będzie można składać wnioski o dodatkową pomoc finansową po urodzeniu bądź przysposobieniu trzeciego albo kolejnego dziecka. Czas na złożenie takiego wniosku to 5 lat od dnia nabycia mieszkania (nawet po 2018 r.). Wciąż również przyjmowane są wnioski do urzędów skarbowych o tzw. zwrot VAT już na nowych zasadach.

Młodzi Polacy, którzy spełniają wymogi przystąpienia do programu MdM nadal mogą składać wnioski, choć wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi dopiero w 2018 r. Limit na wymieniony wyżej rok to 762 mln zł. Nabywcy mieszkania lub domu mogą wnioskować o dofinansowanie wkładu własnego od 1 stycznia do dnia, w którym łączna kwota z wniosków przekazanych do BGK przez banki kredytujące osiągnie równowartość 50 proc. kwoty limitu środków na 2018 rok, tj. 381 mln zł.

Zakup mieszkania czy domu z rynku wtórnego w ramach MdM jest dziś mocno ograniczony, gdyż ciężko znaleźć sprzedającego nieruchomość, któremu pieniądze z jej sprzedaży nie są potrzebne od razu i który zgodzi się na zapłatę części za ponad rok. Na rynku pierwotnym jest łatwiej o mieszkanie. Już teraz co piąty lokal w ofercie deweloperów posiada datę oddania do użytkowania w roku 2018.

Wszystko wskazuje na to, iż pieniądze z programu MdM na rok 2017 (373 mln zł) skończą się bardzo szybko- maksymalnie już po dwóch-trzech miesiącach. Podobnie ma być w przypadku limitu finansowego na 2018 r. W teorii Mieszkanie dla Młodych ma działać do końca 2018 r., lecz obserwując popularność tego rządowego programu w ostatnich kwartałach, najprawdopodobniej do wiosny 2018 r. nie będzie już żadnych pieniędzy do wykorzystania.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz