Jak szybciej sprzedać mieszkanie?

Sprzedaj nieruchomość

Próbujesz bezskutecznie sprzedać mieszkanie lub może dopiero zamierzasz się zająć jego sprzedażą i chcesz, aby poszło to szybko? W tym artykule znajdziesz listę sprawdzonych sposobów na to, jak przyspieszyć sprzedaż mieszkania. Nie każdy patent zadziała w każdej sytuacji, ale raczej znajdziesz tu coś, co ci pomoże.

1. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura lub agenta

To dosyć oczywista porada, jednak często możliwość ta nie jest brana przez sprzedających pod uwagę. Zazwyczaj wynika to z obawy o dodatkowy koszt, jakim jest wynagrodzenie biura nieruchomości lub agenta. Ok, rzeczywiście trzeba się z tym liczyć. Jednak w kontekście całej transakcji nadal może to być opłacalne. Jak? Po pierwsze: profesjonalista zajmie się całym procesem, dzięki czemu ty nie będziesz tracić na to swojego czasu (i nerwów). Do czasu niezbędnego na spotykanie się z potencjalnymi klientami dolicz też czas, który stracisz na zdobywanie wiedzy potrzebnej do skutecznej sprzedaży mieszkania. Po drugie: doświadczony agent na pewno uzyska lepszą cenę za mieszkanie niż zdołasz wywalczyć sam. Ostatecznie często okaże się, że ta wyższa cena, nawet pomniejszona o prowizję, jest korzystniejszą opcją niż samodzielna sprzedaż.

2. Posprzątaj i zaaranżuj mieszkanie

Teraz ma to nawet ładną, profesjonalną nazwę - home staging. Jest to podstawowe działanie podejmowane przez pośredników, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych, a jedynie trochę czasu. Przede wszystkim lokal należy wysprzątać, tak aby nie odstręczał przy pierwszym kontakcie. Potem można przeprowadzić małą aranżację, mającą na celu upiększenie mieszkania i dodanie mu klimatu. Chodzi tu o umieszczenie prostych dodatków, takich jak budujące przytulności poduszki czy koce albo pozytywne i estetyczne bukiety kwiatów. Takie rzeczy dają bardzo dużo nawet w pustych mieszkaniach, pozbawionych mebli i wyposażenia.

Bardzo dużo da również odpowiednie, klimatyczne oświetlenie. Kilka dodatkowych lampek możesz wstawić do mieszkania nawet tymczasowo, tylko na czas sprzedaży. Ciekawe zagranie to wprowadzenie do mieszkania ładnych zapachów. Można to ugrać kwiatami, ładnie pachnącymi płynami do podłogi, odświeżaczami czy po prostu zaparzając kawę przed przyjściem klienta.

3. Zrób malowanie

O ile pełny remont to spory koszt, o tyle malowanie to już niewielki nakład finansowy w zestawieniu z kwotą transakcji sprzedaży mieszkania. Warto zdecydować się na tę inwestycję, tym bardziej, jeśli ściany w mieszkaniu nie wyglądają zbyt dobrze. Jeżeli możesz poświęcić czas na to, aby przeprowadzić malowanie samodzielnie, koszt będzie minimalny. Zamknie się w kilkuset złotych, a może mieć ogromny wpływ na decyzję klienta oraz ostateczną cenę. Odświeżone mieszkanie robi dużo lepsze wrażenie.

4. Usuń “graty” i rzeczy osobiste

Twoje rzeczy osobiste mogą zaburzyć odbiór mieszkania przez klienta. Kupuje on wizję tego, jak będzie tam mieszkał, kupuje więc wyobrażenie. A to dużo łatwiej powstanie w jego głowie, gdy w lokalu nie będzie czyichś osobistych rzeczy. Również warto pozbyć się tych elementów wyposażenia, które nie są w dobrym stanie. Nie dość, że nie podnoszą one atrakcyjności oferty, to mogą ją zaniżać. Przykładowo - stara, rozłażąca się wersalka zepsuje wygląd nawet odświeżonego wnętrza salonu.

5. Zadbaj o dobre zdjęcia

Jeżeli masz dobry aparat i potrafisz robić zdjęcia - możesz zająć się tym sam. Jeżeli nie - poproś znajomego fotografa-amatora o przysługę lub zapłać profesjonaliście. Dobrze zrobione zdjęcia, z odpowiednim oświetleniem i kadrowaniem sprawią, że twoje ogłoszenie będzie przyciągać uwagę i zachęcać ludzi do oglądania mieszkania. Kiepskie zdjęcia zdyskwalifikują cię nawet, jeśli sama oferta będzie korzystna.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz