Jak przygotować mieszkanie przed prezentacją?

Wymarzony dom

Przed sprzedażą mieszkania bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie go do prezentacji dla potencjalnych nabywców. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie lokal wywrze na kupujących. Trzeba pamiętać o takich elementach jak wystrój, odpowiednie oświetlenie, ale także wybrać na prezentacje odpowiednią porę dnia. Dobre przygotowanie mieszkania gwarantuje szybką i bezproblemową sprzedaż. Jak podkreślają specjaliści od homestagingu, którzy zawodowo zajmują się przygotowywaniem nieruchomości do sprzedaży, bardzo ważne jest podkreślenie walorów sprzedawanego mieszkania przy jednoczesnym zatuszowaniu jego mankamentów.

Wszelkie niedoskonałości mieszkania należy usunąć przed jego prezentacją. Należy pamiętać, że wnętrza prezentują się najlepiej w świetle dziennym. Jeśli jednak kupujący zapowiadają się na wieczór, w mieszkaniu powinny być zapalone wszystkie światła. Dodatkowo można ustawić kilka zapachowych świec.

 

Przygotowywanie mieszkania do prezentacji - kilka zasad

Mieszkanie należy przygotować zgodnie z regułą, że diabeł tkwi w szczegółach. Na początek należy zrobić gruntowne porządki. Mieszkanie musi lśnić czystością. Trzeba zwrócić uwagę na wszystkie zakamarki, szpary, miejsca za drzwiami, framugi, wycieraczkę. Jeśli lokal nie będzie odpowiednio posprzątany kupujący może odnieść wrażenie, że właściciel niedostatecznie troszczył się o mieszkanie i może pojawić się u niego obawa o ukryte usterki w lokalu.

Kupujący bardzo dużą uwagę zwracają na kuchnię i łazienkę, nie można, zatem zapomnieć o doczyszczeniu armatury w łazience oraz okolicy zlewu kuchennego. Łazienka powinna przypominać SPA, zatem wszystkie kosmetyki i akcesoria powinny wylądować w szaflach, a eleganckie ręczniki czekać złożone na nowych mieszkańców.

W mieszkaniu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, które mogłyby krępować ruchy czy ograniczać możliwość zwiedzania. Jeśli trzymaliśmy w przedpokoju rower, należy go z niego usunąć. Wnętrze musi być przestrzenne. Musi być możliwość swobodnego poruszania się, warto zastosować się do rady im mniej, tym lepiej. Warto zadbać o to, by potencjalny kupiec mógł spokojnie zajrzeć w każdy kąt, otworzyć każdą szafkę czy szufladę lub usiąść wygodnie na kanapie i bez pośpiechu, dokładnie się rozejrzeć.

Przygotowując lokal trzeba także pomyśleć o tle w mieszkaniu, czyli o ścianach i podłogach. Należy w pierwszej kolejności pousuwać wszelkie pamiątki rodzinne, obrazki, zdjęcia i inne dekoracje. Kolory na ścianach powinny być stonowane i ciepłe. Neutralne kolory są uniwersalne i kupujący postrzegają je jako idealną bazę dla mebli oraz sprzętów niezależnie od wybranej przez nich stylistyki. Warto postawić na beż lub ciepłe odcienie szarości. Podłogi powinny być także w ciepłych jednolitych barwach. Ładny dywan doda wnętrzu przytulności. Warto zadbać także o delikatne spójne dodatki i ładny świeży zapach. Dobrym akcentem dekoracyjnym będą świeże kwiaty, które niezbyt intensywnie pachną lub zapach świeżo pieczonego ciasta. Warto także zadbać o stonowaną i przyjemną nastrojową muzykę.

Niezwykle ważne są także dokumenty. Pokazując mieszkanie należy wskazać na jak najwięcej szczegółów, które podkreślają jego zalety. Warto, więc przygotować do wglądu rachunki, wraz z potwierdzeniem ich uregulowania.

Podczas prezentacji należy przede wszystkim czuć się swobodnie. Kupujący musi czuć jak największy komfort, tym bardziej, że szuka miejsca, w którym będzie chciał spędzić kolejne lata swojego życia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz