Aktualna sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym jest skomplikowana i trudna zwłaszcza dla inwestorów prywatnych. Ceny lokali wciąż są wysokie, a kredyty hipoteczne drogie. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup nieruchomości z bonifikatą. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba jednak spełniać pewne ściśle określone warunki. Czym właściwie jest bonifikata i komu dedykowane jest to rozwiązanie?
Wszystko, co warto wiedzieć o bonifikacie
W polskim prawie istnieje możliwość zakupu nieruchomości z dopłatą, czyli właśnie bonifikatą. Jest to forma wsparcia, którą dysponuje najczęściej samorząd lub zakład pracy. W praktyce jest to upust cenowy wobec rzeczywistej wartości lokalu. Dzięki temu osoba kupująca mieszkanie od gminy, by zaspokoić własne cele mieszkaniowe, może to zrobić dużo taniej. W polskim prawie od dawna istnieje zapis mówiący o tym, że właściwy organ urzędowy może udzielić upustu, czyli bonifikaty, od ceny wyjściowej. Dotyczy to oczywiście mieszkania, którym dysponuje gmina lub inna jednostka samorządowa.
Dawniej bonifikatą były często objęte mieszkania zakładowe. Lokalami dla swoich pracowników dysponowały np. kopalnie. Dziś nadal istnieją dwa rodzaje mieszkań z taką dopłatą - komunalne i zakładowe. Te ostatnie można kupić od przedsiębiorstw państwowych czy spółek skarbu państwa. Jak wspomnieliśmy na wstępie, trzeba jednak spełnić pewne ściśle określone warunki.
Lokale komunalne z bonifikatą mogą kupić tylko ich najemcy. Aby więc myśleć o tej ścieżce zakupu nieruchomości, należy najpierw zdobyć prawo najmu takiej nieruchomości. Mogą na nie liczyć osoby o odpowiednio niskich dochodach. Jeśli ich sytuacja finansowa uniemożliwia tradycyjny najem, mają szansę skorzystać z pomocy samorządu. Jeśli chodzi o mieszkania zakładowe, prawo do ich wykupu również przysługuje tylko najemcom. Dodatkowo pracownicy lub byli pracownicy danego zakładu oraz członkowie ich rodziny zyskują prawo pierwokupu.
Jak wysoka może być bonifikata?
W przypadku mieszkań komunalnych szczegółowe warunki sprzedaży i naliczania upustu określa prawo. O tym, ile ostatecznie zapłacimy za taką nieruchomość, decyduje też nasza sytuacja finansowa. Aby jednak poważnie myśleć o inwestycji, nie można zalegać z opłatami za lokal. Warto też pamiętać, że nawet jeśli kupujemy nieruchomość z dużym upustem, to może być to spory wydatek. Na szczęście tego typu inwestycje można kredytować również pod zastaw hipoteki. Oczywiście, aby móc to zrobić, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową i podpisać standardową umowę z bankiem.
A jak jest z mieszkaniami zakładowymi z bonifikatą? Taki lokal można wykupić tylko wtedy, gdy jest wystawiony na sprzedaż przez zakład pracy. Bonifikata jest ustalana na podstawie stażu pracy w firmie i okresu najmu mieszkania, które chce się wykupić. Co ważne łączny upust nie może wynosić więcej niż 95% całej wartości lokalu.
Aby więc kupić taką nieruchomość, czy to komunalną czy zakładową, ważne jest nie tylko prawo pierwokupu, ale i chęć odpowiedniego podmiotu do sprzedaży mieszkania. Jeśli samorząd czy zakład pracy nie ogłaszają zamiaru sprzedaży danej nieruchomości, jego stali najemcy nie mogą zmienić swojego statusu i myśleć realnie o zakupie mieszkania w, którym żyją.