Dom pasywny to budynek powstały w sposób, który czyni go energooszczędnym. Technologia ta jest popularna i od lata stosowana w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, gdzie rządy wspierają takie przedsięwzięcia udzielając pomocy finansowej na budowę. W Polsce jest stosunkowo nowa, jednak dzięki swoim atutom jej popularność rośnie bardzo szybko. Coraz więcej nabywców zainteresowanych jest kupnem lub budową takiego właśnie domu, ponieważ łączy on budownictwo ekologiczne ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji.
Dom pasywny zaprojektowany jest w taki sposób by współgrać z otoczeniem. Jego bryła, położenie względem stron świata oraz odpowiednio dużo przeszkleń powoduje, że wewnątrz panują optymalne warunki oraz przyjemna o każdej porze roku temperatura. Dom taki nie posiada aktywnego, mechanicznego systemu grzewczego ani klimatyzacji – w większości ogrzewa się i chłodzi sam. Jest więc bierny, stąd jego nazwa. Aby budynek taki wpisywał się w definicję domu pasywnego zużycie energii do jego ogrzania nie powinno przekraczać 15kWh (m2/rok). Natomiast zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń i wody oraz działanie sprzętów i urządzeń nie może przekroczyć granicy 120kWh (m2/rok). W sumie całkowite zapotrzebowanie energetyczne w domach pasywnych jest ośmio-dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku budynków tradycyjnych.
Wyniki takie osiąga się dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii przy wykończeniu. Ograniczenie strat ciepła możliwe jest dzięki szczelności, warstwowości ścian i właściwej izolacji o ustalonej grubości minimalnej. Zarówno dach jak i podłogo muszą zostać odpowiednio ocieplone, a konstrukcja zewnętrzna powinna być pozbawiona tzw. mostków termicznych. Do wykończenie używa się specjalnych okien, potrójnie szkolnych i wyjątkowo szczelnych. Niezmiernie ważna jest ich wielkość, ponieważ przez nie wpada do środka światło słoneczne. Pozyskiwane w ten sposób ciepło, przy usytuowaniu okien od strony południowej, z założenia ma wynosić 40%.
Wentylacja odbywa się poprzez zastosowanie gruntowych wymienników ciepła, które podgrzewają powietrze znajdujące się jeszcze w gruncie. Nowoczesne wentylatory pozwalają na odzysk ciepła nawet na poziomie powyżej 80%.
W domu tradycyjnym ogrzanie pomieszczeń i wody pobiera większość energii. W domu pasywnym system ten ograniczony jest do minimum, wystarczy dogrzanie powietrza wlotowego, by zapewnić właściwą temperaturę wewnątrz.