Zarabianie na rewitalizowanych mieszkaniach

 

Zarabianie na nieruchomościach jest ostatnio popularną formą inwestowania kapitału. Poza kupowaniem ich na wynajem, inwestorzy szukają również nieruchomości w okazyjnej cenie, by później, po rewitalizacji, sprzedać je dużo drożej.

House flipping - błyskawiczny zarobek?

Taka forma inwestowania w nieruchomości jest z pewnością najszybszym sposobem odzyskania wydanych pieniędzy wraz z zyskiem. Może to nastąpić już kilka miesięcy od zakupu. Obecnie ceny nieruchomości są bardzo wysokie, a w najpopularniejszych lokalizacjach uzyskują zawrotne wartości. Nie oznacza to jednak, że z rynku zniknęły okazyjne oferty, trzeba mieć po prostu dużo szczęścia lub zaangażować się, by taką nieruchomość znaleźć. W im gorszym stanie technicznym jest mieszkanie, tym niższa jest jego cena. Nie ma się co więc przerażać ofertami lokali do generalnego remontu, ponieważ na takich można najlepiej zarobić.

Po okazje do komornika

Dobrą okazją do zakupu mieszkania w cenie poniżej rynkowej są licytacje komornicze. Ogłoszenia o terminach znajdziemy w poszczególnych kancelariach komorniczych, a także w poczytnych, lokalnych dziennikach. Komornik zajmuje, a następnie sprzedaje nieruchomość osoby, która nie spłaca swoich długów. Po oszacowaniu takiej nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę, który ustala jej wartość rynkową, wyznaczany jest termin licytacji, do której przystąpić może każdy, kto wcześniej wpłaci ustalone wadium. Cena wywoławcza podczas pierwszego terminu wynosi ¾ ceny oszacowania, czyli tej ustalonej przez rzeczoznawcę. Jeśli nieruchomość się nie sprzeda, wówczas dochodzi do drugiej licytacji, na której cena wywoławcza wynosi już 2/3 ceny oszacowania.

Przy odrobinie szczęścia i małym zainteresowaniu innych nabywców, licytacje komornicze mogą więc być doskonałym sposobem na zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Czasem trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często w takich przypadkach konieczne okazuje się przeprowadzenie dodatkowej procedury eksmisyjnej, co zajmuje kilka miesięcy. Jest to więc rozwiązanie dla inwestorów, którzy szukają okazji, ale jednocześnie są w stanie poczekać jakiś czas z realizacją swojego projektu.

Na czym można zarobić?

Zakup mieszkania poniżej wartości rynkowej, a następnie jego wyremontowanie, pozwala na zarobek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zysk zależy tutaj przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości oraz od standardu wykończenia, na jaki się zdecydujemy. Im wyższy, tym większa cena sprzedaży, ale i mniejsze grono potencjalnych nabywców. Jeśli więc zależy nam na szybkiej sprzedaży, powinniśmy wybrać materiały ze średniej półki cenowej, aby cena sprzedaży również była uśredniona.

Jeszcze więcej zarobić można na nieruchomościach posiadających status zabytku. Należy tu jednak liczyć się z dużymi ograniczeniami podczas rewitalizacji i koniecznością uzgadniania wszystkich prac oraz uzyskania odpowiednich zezwoleń od konserwatora zabytków. W takich wypadkach czysty zysk może jednak wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz