Coraz częściej wybieramy dom zamiast mieszkania

Śledząc badania statystyczne z ostatnich lat można zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na budowę lub zakup domu jednorodzinnego, zamiast na zakup mieszkania. Wiele wskazuje na to, że trend ten nadal będzie się utrzymywał. Za takim stanem rzeczy stoi co najmniej kilka przyczyn, wśród których najbardziej istotne wydają się być wysokie ceny mieszkań.

Jakie są przyczyny wzrostu popularności domów jednorodzinnych?

Po analizie obecnego stanu rynku deweloperskiego nasuwają się spostrzeżenia, że najwięcej inwestycji powstaje w miejscowościach położonych w sąsiedztwie dużych miast. Deweloperzy wybierają takie właśnie lokalizacje głównie z uwagi na możliwość zakupu tańszych działek. Z kolei nabywcy kupujący nieruchomości na przedmieściach kierują się przede wszystkim niższą ceną. W przypadku zakupu mieszkania położonego na przykład 30 km od centrum Warszawy mamy do czynienia z sytuacją, gdy trzeba zwykle poświęcić coś za coś. Można więc nabyć tańsze mieszkanie, ale trzeba pogodzić się z dłuższym dojazdem do pracy. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo zdarzają się bardzo dobrze skomunikowane miejscowości podmiejskie, z których można dotrzeć do centrum równie szybko, jak z drugiego końca dużej aglomeracji.

Wiele osób obecnie rozważających wybór „dom czy mieszkanie?” stawia jednak na dom jednorodzinny. Dotyczy to przede wszystkim tych nabywców, którzy planują zakup dużego mieszkania, przekraczającego powierzchnię 80 mkw. Ceny nieruchomości mieszkaniowych w większych miastach są na tyle znaczące, że bardzo często udaje się zrealizować taki scenariusz, gdzie w cenie mieszkania uda się pozyskać dom.

Dlaczego większość osób woli mieszkać w domu?

Zamieszkiwanie domu jednorodzinnego ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim dom ma zazwyczaj większą powierzchnię użytkową. Do dyspozycji jest także ogród, podjazd i garaż. Nie bez znaczenie pozostaje także brak licznych sąsiadów w bezpośrednim otoczeniu. Dla posiadaczy domu jednorodzinnego często najistotniejsza jest przede wszystkim niezależność. W przypadku budowy od początku bądź zakupu budynku w stanie surowym od dewelopera nabywca ma możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni według własnych wizji. Ponadto w domu jest większy wpływ na kształtowanie kosztów utrzymania. W celu obniżenia kosztów właściciel może zdecydować się na fotowoltaikę czy ogrzewanie elektryczne.

Wiele osób myśli także przyszłościowo i traktuje dom jako dobrą lokatę kapitału na przyszłość. Nic nie wskazuje na to, aby ceny domów w dłuższej perspektywie miały spadać.

Jakie decyzje mieszkaniowe podejmują współcześni młodzi Polacy?

Nabywcami domów są dzisiaj przede wszystkim osoby młode w przedziale wiekowym 25-40 lat. Współcześni młodzi ludzie doskonale wiedzą, czego chcą od życia, pragną mieszkać wygodnie i nowocześnie. W przeciwieństwie do pokolenia swoich rodziców nie godzą się na złe rozwiązania. To właśnie dlatego decydują się kupować i budować domy, które będą wygodne, energooszczędne i funkcjonalne. Choć rodziny nie są dzisiaj już tak liczne, to i tak młodzi ludzie stawiają na swobodę, jaką daje im dom jednorodzinny.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz