Rok 2023 stał pod znakiem wysokich podwyżek. Według portalu rynekpierwotny.pl nowe mieszkania zdrożały wówczas aż o 27 proc. w Trójmieście i o 24 proc. w Krakowie. Nabywcy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, wnioskowali o najwyższe kredyty w historii. Największy niepokój w branży spowodowało zakończenie programu Bezpieczny kredyt 2% i niepewność co do jego przyszłości. Jakie są nastroje rynkowe? Sprawdź wyniki badania przeprowadzonego przez portal Nieruchomosci-online.pl.
Spadek indeksu nastrojów rynkowych
Miernikiem nastawienia agentów nieruchomości do sytuacji na rynku jest INPON, czyli indeks nastrojów rynkowych (INPON), który ustalają co kwartał specjaliści z serwisu Nieruchomosci-online.pl. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez ten portal wzięło udział ponad 1200 agentów z całej Polski.
W IV kwartale odnotowano spadek nastrojów rynkowych o 5 pkt, co daje obecnie wynik 55,5. Jak go interpretować? Poziom optymizmu zaczyna się od granicy 50 pkt. Nastroje pogorszyły się, ale i tak wynik jest lepszy o 9 pkt niż w tym samym okresie 2022 roku.
Co spowodowało pogorszenie nastrojów? Wpłynęły na to głównie trzy czynniki:
- wyczerpanie środków w programie Bezpieczny kredyt 2%;
- przeszacowanie cen w przypadku wielu nieruchomości;
- mniejsza aktywność kupujących – co jest typowe w tych miesiącach.
Indeks nastrojów a kategorie nieruchomości
Wskaźnik ten wyliczany jest również dla poszczególnych rodzajów nieruchomości. Nastroje były najgorsze w przypadku mieszkań większych niż kawalerki – spadły o 8,7 pkt. Duże obniżki odnotowano również w przypadku:
- kawalerek – o 7,3 pkt.;
- większych mieszkań na wynajem – o 6,7 pkt.;
- kawalerek na wynajem – o 6 pkt.
Najlepszy wynik osiągnęły lokale użytkowe. Zmiany nastrojów w tej kategorii również były ujemne, ale nieznacznie.
W IV kwartale kupujący szukali głównie kawalerek lub mieszkań składających się z 2-3 pokojów, w cenie od 500 do 800 tys. zł. Czynnikiem, który miał szczególny wpływ na destabilizację sytuacji, były oczekiwania odnośnie do przyszłości wspomnianego programu Bezpieczny kredyt 2%. Niepewność powodowała, że kupujący podejmowali decyzje w pośpiechu, szybko dochodziło do zawierania umów, a nawet do licytowania cen w górę w przypadku najatrakcyjniejszych nieruchomości. Temu wszystkiego towarzyszyły stres i irytacja nabywców.
Prognozy na I kwartał 2024 roku
W ramach badania sprawdzono, czego spodziewają się agenci nieruchomości w pierwszych miesiącach 2024 roku. W przypadku kawalerek 43,5% respondentów uważa, że dojdzie do umiarkowanego wzrostu popytu. 36,3% twierdzi, że utrzyma się koniunktura z końca poprzedniego roku. W przypadku większych mieszkań 44,4% prognozuje wzrost popytu, ale 31,4% spodziewa się spadków.
58% badanych uważa, że wyższe będą ceny kawalerek, a 54% tego samego spodziewa się w przypadku większych mieszkań. Jeśli chodzi o inne kategorie nieruchomości, to agenci spodziewają się stabilizacji – tak uważa mniej więcej połowa respondentów.
Sytuacja na rynku w dużej mierze będzie zależeć od programu Mieszkanie na Start – czy w ogóle zostanie wprowadzony i na jakich zasadach.