Do czego potrzebny jest pośrednik nieruchomości

Sprzedaj nieruchomość

Zawód pośrednika nieruchomości funkcjonuje na polskim rynku już wiele lat, jednak nadal znaczna część kupujących i sprzedających nieruchomość nie chce korzystać z jego usług, traktując to jako dodatkowy, zbędny wydatek. Takim niezdecydowanym osobom warto jednak przedstawić szereg korzyści, z jakimi wiąże się współpraca z biurem nieruchomości. Co posiada i co daje od siebie pośrednik?

1. Znajomość przepisów i procedur.

Transakcje związane z nieruchomościami obarczone są dużą formalnością, przez co należy znać obowiązujące w tym zakresie procedury i przepisy, by móc je prawidłowo przeprowadzić, chroniąc przy tym swój interes. Wpisanie dodatkowej klauzuli w umowie, załatwienie zaświadczenia czy wypisu, zabezpieczenie zapłaty ceny – o tych niuansach nie każdy musi wiedzieć, a znacznie podnoszą one bezpieczeństwo sprzedaży czy kupna. Doświadczony, profesjonalny pośrednik o tym wie i działa w najlepszym interesie swojego klienta, by wszystkich tych spraw dopilnować.

2. Dostęp do ofert.

Wydaje się, że ofertę w internecie znaleźć lub umieścić może każdy. Jednak pośrednicy mają dostęp do programów, które pozwalają im na dokładne filtrowanie ofert z całego regionu, by wyszukać tylko te, które w największym stopniu spełniają oczekiwania klientów. Z drugiej strony sprzedaż nieruchomości wymaga przygotowania dokładnej oferty ze szczegółowym opisem oraz zdjęciami, które powinny być wykonane w sposób uwydatniający atuty nieruchomości. Ustalenie wartości wymaga znajomości i analizy rynku, dlatego pomoże on sprzedać i kupić coś w uczciwej, adekwatnej do standardu cenie.

3. Czas.

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z jej przygotowaniem, wystawieniem oferty, a następnie pokazywaniem potencjalnym klientom. Wszystko to wymaga czasu. Oględziny odbywać się mogą w różnych porach dnia, na co nie każdy pracujący może sobie pozwolić, a przełożenie takiego spotkania wiąże się z ryzykiem utraty potencjalnego kontrahenta.

4. Bezpieczeństwo.

Pośrednik musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, więc podejmowane przez niego działania są chronione odpowiedzialnością odszkodowawczą. Z drugiej strony dzięki znajomości przepisów i procedur gwarantuje przeprowadzenie transakcji w sposób maksymalnie bezpieczny, chroniący interesy swoich klientów, nie narażający ich na związaną z tym szkodę, np. sprzedaż mieszkania po zaniżonej od możliwej do uzyskania na danym rynku cenie.

5. Wygoda.

Skorzystanie z jego usług jest rozwiązaniem wygodnym – od podpisania umowy wszystkie czynności załatwia pośrednik, a jego klient musi się stawić dopiero u notariusza przy podpisaniu umowy. Chociaż również i tę czynności można mu zlecić po udzieleniu pełnomocnictwa.

6. Oszczędności.

Oczywiście usługa ta nie jest bezpłatna, jednak jej koszt ustalany jest indywidualnie z każdym klientem. Przy cenie transakcji jest to kwota niezauważalna, ale biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz to, ile czasu, energii musielibyśmy na to poświęcić – należy to traktować jako pozyskane oszczędności. Nie wydajemy pieniędzy na dojazdy do urzędów, do nieruchomości na każde oględziny, na korespondencję. Ponadto mamy pewność, że nieruchomość została kupiona czy sprzedana w najlepszej cenie, jaką można było za nią uzyskać. Kupując coś na własną rękę można albo słono przepłacić, albo sporo stracić nie znając aktualnych cen nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz