Aby oferta pośrednika nieruchomości była atrakcyjna, musi zawierać różnorodne propozycje oraz takie, które wpisują się w najnowsze trendy w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Należą do nich nieruchomości zaprojektowane w stylu industrialnym, które coraz częściej pojawiają się w deweloperskich inwestycjach, szczególnie w dużych miastach.
Styl industrialny ma swoje źródło w Nowym Jorku lat dwudziestych, kiedy to przy okazji kryzysu gospodarczego firmy zaczęły masowo upadać, przez co kolejne fabryki były opuszczane. Taką ilość pustostanów szkoda było zmarnować, co jako pierwsi zauważyli nowojorscy artyści zajmując je początkowo na swoje pracowanie. Otwarte przestrzenie, duże okna, niestandardowy rozkład pomieszczeń były idealnymi miejscami do uprawiania sztuki, z czasem zauważono w nich potencjał mieszkalny.
Popularność loftów, bo tak nazywają się mieszkania wyglądem mające przypominać opuszczone fabryki lub faktycznie w takich budynkach zrobione, rozprzestrzeniała się na pozostałe stany i kraje, aż dotarła do Europy. Mimo, że styl ten znany jest w architekturze od dziesięcioleci, to w Polsce na tak dużą skalę dopiero od niedawna zainteresowali się nim deweloperzy i kupujący.
Industrial ma kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim wnętrza te tworzą otwartą przestrzeń, brak jest wydzielonych pomieszczeń, albo ich ilość jest minimalna. Poszczególne strefy wydziela albo inna faktura podłogi, podwyższenia, półścianki wykonane z różnych tworzyw, albo są zrobione w postaci antresol. Okna duże, przeszklone, mają przypominać te fabryczne, przez które wpada dużo naturalnego światła. Mimo, iż mieszkania takie są bardzo jasne i słoneczne, nie brakuje w nich różnego typu oświetlenia. Im więcej lamp, lampek i gołych żarówek tym lepiej. Stosuje się przy tym odkryte instalacje, prowadzenie kabli i rur na zewnątrz ścian ma dodać pomieszczeni surowego charakteru. Ściany mają sprawiać wrażenie niewykończonych, toteż pokrywa się je specjalnymi tynkami, tworzącymi chropowate, nierównomierne powierzchnie, albo usuwa się tynki ze ścian pozostawiając na widoku gołą cegłę. W wykończeniu dominuje beton, stal i szkło. Przełamaniem takiej surowości jest stosowanie w wykończeniu naturalnego drewna, które nadaje mieszkaniu przytulności i wpasowuje się w kolejny trend w architekturze – używanie materiałów naturalnych.
Przy odrobinie wyobraźni styl taki można nadać nawet mieszkaniu w bloku, otwierając przestrzeń i stosując odpowiednie materiały i techniki wykończeniowe. Industrial doskonale wpasowuje się we wnętrza położone na ostatnich piętrach i poddaszach, toteż osoby zainteresowane taką przestrzenią mogą zwrócić uwagę również i na takie oferty.