Tak dużych wydatków na mieszkalnictwo jeszcze nie było – rząd zapowiada 4,7 mld zł!

Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju i technologii, podczas jednej z konferencji prasowych zauważył, że w budżecie Państwa nie było jeszcze tak dużej puli przeznaczonej na sektor mieszkaniowy, jak w tym roku. Kwotę 4,7 miliarda złotych planuje się przeznaczyć na różne cele, ale ponad połowa z niej z pewnością wesprze budownictwo społeczne i komunalne. Pierwotnie na wzmocnienie segmentu mieszkaniowego zakładano budżet zamykający się w kwocie 4,3 miliarda złotych, jednak już we wrześniu 2024 suma ta została powiększona o 420 milionów złotych.

Duże wsparcie z budżetu dla budownictwa mieszkaniowego

Już teraz wiadomo, że na finansowanie budownictwa społecznego i komunalnego zagwarantowano 2,5 miliarda złotych. Partia Lewica chce za pomocą tych środków stworzyć Fundusz Budownictwa Społecznego. Ma on aktywnie wspierać szukanie rozwiązań jednego z palących problemów mieszkaniówki. Obecnie około 4 miliony polskich gospodarstw domowych tkwi w tak zwanej luce czynszowej. Oznacza to, że zarabiają zbyt dużo by mieć szansę mieszkanie socjalne i zbyt mało by ich członków było stać na kredyt mieszkaniowy lub wynajem lokum na warunkach rynkowych.

Fundusz Budownictwa Społecznego ma przez najbliższe lata finansować inwestycje w tanie i łatwo dostępne lokale mieszkalne. Ich właścicielami będą gminy i inne instytucje publiczne. To właśnie one będą udostępniać te nieruchomości rodzinom, które tego potrzebują. Ta ważna instytucja w założeniu ma korzystać z dopłat Państwa adekwatnych do potrzeb rynkowych. Istnieje więc szansa, że pieniądze, które do tej pory trafiały na przykład na program tanich kredytów, już niedługo będą wspierać budownictwo komunalne lub społeczne.

Na jakich zasadach będzie działał Fundusz Budownictwa Społecznego?

Wiceminister rozwoju i technologii zaznacza, że prace nad programem oferującym pomoc osobom w luce czynszowej już trwają. W jego ramach powstanie model finansowania mieszkań, w którym aż 20% całej sumy będą stanowić dopłaty z FBS. Około 15% wartości nieruchomości obejmie wkład własny, a resztę będzie można zdobyć dzięki wsparciu kredytem. Taka pożyczka może być rozłożona na długi okres, a jej oprocentowanie będzie niskie. To wszystko również dzięki wsparciu z funduszu. Taki mechanizm pozwoli na budowę tysięcy nowych lokali mieszkalnych o czynszu dostępnym dla gorzej zarabiających rodzin.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wciąż pracuje nad programem wsparcia branży mieszkaniowej. Jego twórcy nie chcą jednak powielać błędów innych tego rodzaju działań. Właśnie dlatego już dziś czerpią z działań, które podniosły dostępność mieszkań nie przyczyniając się przy okazji do podwyżki ich cen. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Mieszkanie dla Młodych, Dzięki temu pomysłowi tysiące osób do tej pory korzysta z lokali mieszkalnych, na które inaczej nie byłoby ich stać. Zdaniem wiceministra idealny program powinien obejmować wsparcie zarówno dla budownictwa komunalnego, jak i społecznego czy własnościowego. Tylko dzięki temu stworzymy formułę obejmującą rynek kompleksowo oraz taką, która nie destabilizuje rynku mieszkaniowego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz