Mieszkania z programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus ma być realnym wsparciem dla polskich rodzin. Deficyt mieszkań jest w Polsce problemem trudnym do rozwiązania. Zakup nieruchomości jest szczególnie utrudniony w przypadku osób z niską zdolnością kredytową. Niskie zarobki często nie pozwalają także na wynajęcie mieszkania. W odpowiedzi na te problemy powstał program rządowy Mieszkanie plus.

Program Mieszkanie Plus ma być oparty na trzech głównych filarach. Po pierwsze, mieszkania mają być budowane na gruntach skarbu państwa. Powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego trafić mają grunty wytypowane pod budowę mieszkań.

Drugim filarem programu ma być zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą miały możliwość wnioskowania o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych oraz o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Trzecim filarem ma być wsparcie w postaci dotacji dla gmin, które wspólnie z inwestorami będą budować mieszkania przeznaczone dla określonej między innymi kryteriami dochodowymi grupy osób. Mieszkania te mają mieć bardzo niskie czynsze.

Z programu Mieszkanie Plus będą mogły skorzystać rodziny, w pierwszej kolejności wielodzietne, które nie mogą ubiegać się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie ich dochody są zbyt niskie, aby wynająć lokal lub kupić własne mieszkanie. Średnia cena wynajmu mieszkania będzie zależała od jego lokalizacji. Wynosić ona będzie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Założenie jest takie, że jeśli przez okres 30 lat opłaty będą uiszczane regularnie, najemca stanie się właścicielem lokalu. Nie ma jeszcze jasnych informacji, jak będzie wyglądała procedura wynajmu mieszkania.

Według planów rządu Mieszkanie Plus ma zacząć działać w drugiej połowie 2017 roku. Rozpocząć ma się wtedy nabór chętnych do wynajmu lokali. Inwestycje mają rozpocząć się od początku 2018 roku. BGK Nieruchomości wybrał już 20 potencjalnych lokalizacji, gdzie mają powstać pierwsze mieszkania. Miasta, w których się znajdują się te lokalizacje to m.in. Warszawa, Toruń, Łowicz i Poznań.

Działki, na których mieszkania mają być budowane, znajdują się w większości daleko od centrum miast. Technologia budowy lokali ma być tania i szybka, z nowoczesnych niedrogich prefabrykatów. Koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania z programu ma wynosić ok 2,5 tys. zł. Budynki będą trzypiętrowe, wiec nie będzie w nich wind. Zrezygnowano także z podziemnych parkingów, gdyż podniosłyby one koszty budowy o ok. 25%. Większość inwestycji ma być realizowana przez polskie firmy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz