Jest szansa na uspokojenie na rynku mieszkaniowym

Wymarzony dom

Według danych GUS we wrześniu 2023 liczba pozwoleń na budowę i zgłoszeń inwestycji zwiększyła się o niemal 4% w skali miesiąc do miesiąca. Październik był przy tym trzecim z rzędu miesiącem, gdy rozpoczęto budowę ponad 10 tysięcy lokali. Ożywienie podaży to szansa na ustabilizowanie rynku i wyhamowanie wzrostów cen.

Krótka stabilizacja

Coraz lepsze wyniki podażowe z pewnością przyczynią się do choćby chwilowego uspokojenia w branży mieszkaniowej. Nowe inwestycje mogą też zachęcić do aktywności inwestorów, którzy od dłuższego czasu odkładają decyzje zakupowe.

W październiku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 12 tys. nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to, że od trzech miesięcy liczba nowych inwestycji nie spadła poniżej 10 tysięcy. Są to najlepsze wyniki w tym segmencie od pierwszej połowy ubiegłego roku.

Dane zebrane przez Otodom Analytics jasno pokazują, że sprzedaż mieszkań deweloperskich na siedmiu rynkach głównych w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż jeszcze rok temu. Potrzeba nowych inwestycji jest więc naprawdę duża. Jeśli aktualne tempo zostanie utrzymane, na koniec 2023 możemy mieć do czynienia z 115-120 tysiącami rozpoczętych inwestycji budowlanych, Jest to wartość podobna, jaką uzyskano w 2022.

Plany inwestycyjne w liczbach

Liczba pozwoleń na budowę, jakie uzyskano w 2023, jest porównywalna do wyniku sprzed 3 lat. Ich szacowana liczba do końca roku to między 160 a 165 tysięcy. Warto wspomnieć, że firmy deweloperskie dysponują przy tym sporym zapasem pozwoleń, które uzyskały wcześniej.

Dane statystyczne wyglądają optymistycznie w segmencie lokali oddanych do użytkowania. W październiku było ich 13,2 tysięcy, co jest drugim najlepszym wynikiem w tym roku. Szacuje się, że w bieżącym roku nowych mieszkań będzie około 130 tysięcy. W poprzednich latach było ich o nieco ponad 10 tysięcy więcej.

W III kwartale 2023 roku na siedmiu największych krajowych rynkach sprzedano ponad 5 tysięcy mieszkań na miesiąc. Wiadomo więc, że stabilizacja rynku wyszłaby na dobre wszystkim jego uczestnikom. Ożywienie podażowe jest z pewnością odpowiedzią na zwiększony popyt.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz