Jak przebiega zakup nieruchomości z rynku pierwotnego

Wymarzony dom

Kupno mieszkania od dewelopera to tak naprawdę sporo formalności. Nie jest niestety tak, że jednego dnia podpisujemy umowę, a kolejnego otrzymujemy klucze do mieszkania. Procedura wymaga czasu, bo często kupujemy po prostu dziurę w ziemi, a docelowy budynek jest oddawany do użytku dopiero po kilku latach.

Mieszkanie z rynku pierwotnego ma tę zaletę, że jesteśmy jego pierwszymi użytkownikami. Budynek jest nowy, osiedle zazwyczaj zadbane, a teren przed blokiem jest zagospodarowany. Bez problemu zaraz po wprowadzeniu się można wyjść na świeżutko zasadzony trawnik czy pachnący świeżością plac zabaw. Co do samego mieszkania, możemy urządzić je dowolnie i zaczynamy z „czystą kartą”. Nie musimy skuwać kafelek, wywozić starych mebli czy odgrzybiać ścian.

Jednak kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest trochę bardziej skomplikowane niż z wtórnego. Na klucze musimy poczekać nawet kilka lat. Jak to przebiega?

Znalezienie mieszkania

Najpierw powinniśmy znaleźć inwestycję, która spełni nasze oczekiwania. Możemy szukać w internecie, pytać wśród znajomych albo zwracać baczniejszą uwagę na reklamy deweloperów w mieście, w którym chcemy mieszkać.

Podczas wyboru mieszkania zwracajmy uwagę na jego lokalizację oraz plan zagospodarowania przestrzennego (np. czy w okolicy może powstać park czy jest to teren przeznaczony pod fabrykę). Ważny jest również metraż mieszkania oraz jego rozkład, który powinniśmy dopasować do własnych preferencji i potencjalnej liczby mieszkańców.

Kiedy mamy już wybrany lokal, wyślijmy zapytanie do dewelopera, który powie nam, czy upatrzone mieszkanie jest jeszcze wolne oraz ile łącznie kosztuje (z uwzględnieniem np. kupna obowiązkowej komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego).

Finansowanie zakupu

Kiedy znamy już cenę mieszkania, musimy zastanowić się, jak je sfinansować. W większości przypadków będziemy musieli wspomóc się kredytem hipotecznym. Warto pamiętać, że aby go uzyskać musimy wnieść wkład własny. Obecnie musi być to przynajmniej 10% wartości mieszkania. Kiedy mamy takie środki, warto pójść bezpośrednio do banku albo skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Zbada on naszą zdolność kredytową i powie, w jakim banku mamy szansę na kredyt i na jakich warunkach.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej

Zanim jeszcze dopełnimy formalności kredytowych, trzeba podpisać umowę rezerwacyjną. Dzięki temu mamy gwarancję, że nikt nie zajmie nam upatrzonego mieszkania. Jednak wcześniej warto sprawdzić wiarygodność dewelopera. Możemy obejrzeć zdjęcia zrealizowanych już inwestycji albo pojechać na miejsce, a do tego warto poczytać opinie o firmie w internecie.

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej można zacząć dopełniać formalności związanych z kredytem. Na tym etapie trzeba również podpisać umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania i oddania nam mieszkania w określonym terminie.

Odbiór mieszkania

Po podpisaniu umowy pozostaje nam czekać na postęp prac na budowie. Po jej zakończeniu deweloper umawia się z nami na odbiór mieszkania. Warto pójść na niego ze znajomym specjalistą z branży budowlanej. To moment, kiedy można jeszcze wychwycić wszystkie usterki i zlecić deweloperowi ich naprawę.

Podpisanie umowy ostatecznej

Po zakończeniu formalności kredytowych i pozytywnym odbiorze lokalu, można podpisać umowę ostateczną. Wtedy należy pójść do notariusza i złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości. W jej hipotekę wpisuje się również bank. Na tym etapie trzeba również wykupić ubezpieczenie mieszkania.

Po dopełnieniu wszystkim formalności można zaczynać wykończenie nowego lokum.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz