Będą remonty bloków z wielkiej płyty z rządowych środków?

Bloki z wielkiej płyty otrzymają 7 mld rządowego wsparcia. Dopłaty mają zwiększyć bezpieczeństwo budynków, ale także poprawić ich stan techniczny. Z państwowych środków przeprowadzona będzie również termomodernizacja.

Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji zapowiedziało, że przekaże miliardy złotych na dopłaty do remontów budynków z wielkiej płyty. Planowane inwestycje mają między innymi poprawić połączenia między płytami, mimo że na razie są one w pełni bezpieczne. Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada również, że dopłaty popłyną do budynków komunalnych, a także będą przeznaczane na instalację odnawialnych źródeł energii. Celem zmian jest zwiększenie komfortu użytkowania budynków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń generowanych przez przestarzałe systemy grzewcze, a także poprawienie ich efektywności energetycznej.

Budynki z wielkiej płyty zostaną wzmocnione. Między połączeniami warstw fakturowej i konstrukcyjnej zostaną zmontowane metalowe kotwy. Na dopłaty będzie można liczyć również przy termomodernizacji takich budynków "zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej" – czytamy w projekcie. W projekcie nowelizacji znalazły się również środki na pomoc gminom remontującym budynki komunalne. W takim wypadku wypłacana będzie premia remontowa w wysokości 50 %, albo 60 % dla budynków wpisanych do rejestru zabytków. Z dopłat będzie można skorzystać także w przypadku montażu w budynku odnawialnych źródeł energii.

Rząd zadeklarował pomoc w wysokości 7 miliardów złotych. Wiceminister Artur Soboń podkreślił przy tym, że budynki takie są aktualnie całkowicie bezpieczne, jednak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom, trzeba o nie dbać. Bloki z wielkiej płyty są reliktem PRL-u, a zgodnie z pierwotnymi założeniami, miały służyć 50 – 70 lat. Obecnie jednak budynki te są zamieszkiwane przez tysiące Polaków, a ich stan pogarsza się z roku na rok.

Budynkom przyjrzał się ostatnio Instytut Techniki Budowlanej, który przebadał je pod nadzorem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Zgodnie z analizami budynki z wielkiej płyty są obecnie całkowicie bezpieczne, jednak niezbędne jest przeprowadzanie w nich regularnych kontroli stanu technicznego oraz koniecznych remontów. Do tej pory z tym bywało różnie, właściciele budynków i samorządy nieraz zaniedbywali te kwestie, co było spowodowane brakiem wystarczających środków.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, potrzeba 25,8 mld złotych na ocieplenie budynków z wielkiej płyty oraz ich wzmocnienie. Rząd planuje wesprzeć ten cel kwotą 7 mld zł.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz