Przyszłość inwestowania w mieszkania na wynajem

Wymarzony dom

Obecnie zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest bardzo duże z tendencją rosnącą. Oznacza to, że inwestowanie w tego typu nieruchomości jest dobrą decyzją biznesową. Czy sytuacja taka utrzyma się po nowym roku?

Inwestowanie w mieszkania w 2018 roku

Wiadomo już, że wraz z nadejściem stycznia stopy procentowe nie ulegną wzrostowi. Ma to dwojaki skutek na rynek nieruchomości. Po pierwsze powoduje to, że kredyty hipoteczne są aktualnie bardzo atrakcyjne, a ich całkowity koszt jest o wiele niższy niż jeszcze kilka lat temu. Przekłada się to na dużą ilość udzielanych pożyczek, a tym samym na zwiększenie sprzedaży nieruchomości. Po drugie inwestowanie w nieruchomości jest obecnie o wiele bardziej opłacalne, niż inwestowanie w lokaty, albo inne bankowe produkty. Te bowiem nie gwarantują zwrotu na poziomie 5-7%, jak w przypadku mieszkań pod wynajem.

Ponadto wynajmowanie mieszkań staje się w Polsce coraz popularniejsze. I mowa tu nie tylko o osobach podpisujących umowy długoterminowe, ale i o turystach oraz osobach, które zamiast hotelu decydują się na wynajem mieszkania. Jest to rozwiązanie tańsze, a w przypadku np. kilkuosobowej rodziny czy grupy znajomych, umożliwia spędzenie czasu w dużo większej przestrzeni, z kilkoma pokojami i własną kuchnią, czego nie gwarantują hotelowe pokoje. Dodatkowo na popularność takich usług wpływ ma rosnąca popularność serwisów internetowych, takich jak Airbnb czy bloking.com, na których zawarte są oferty wynajmu, i które gwarantują bezpieczeństwo transakcji, czego brak w przypadku wynajmowania mieszkania z ogłoszenia. Na świecie działają one z powodzeniem od lat, w Polsce pomysł się przyjął, a serwisy mają z miesiąca na miesiąc coraz więcej użytkowników.

W świetle tych faktów inwestowanie w mieszkania na wynajem wydaje się być dobrym pomysłem, i nie powinno się to zmienić w najbliższych miesiącach. Sceptycy uważają, że w nowym roku rynkiem może zachwiać rozwój rządowego programu Mieszkanie Plus, w ramach którego mieszkania będzie można wynająć na dużo korzystniejszych od rynkowych warunkach. Należy jednak mieć na uwadze, że mieszkania w ramach programu będą przydzielane zgodnie z określonymi kryteriami, czyli wysokością dochodów i sytuacją rodzinną. Preferowane będą rodziny wielodzietne, których sytuacja materialna nie pozwala na wynajęcie mieszkania w cenie rynkowej. Odbiorcami programu nie będą więc osoby, które stanowią potencjalną grupę najemców dla inwestorów. Ponadto skala programu i ilość wybudowanych mieszkań, nie będzie wystarczająca, aby wywrzeć na rynek nieruchomości jakiś znaczący wpływ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz