9 błędów najczęściej popełnianych przy kupowaniu mieszkania

Sprzedaj nieruchomość

Kupno mieszkania jest bardzo poważną decyzją. Często wiąże się z zaciągnięciem długoletniego kredytu i będzie nam służyło przez wiele lat. Nieprzemyślane decyzje czy błędy popełnione podczas zakupu mogą mieć więc przykre i długotrwałe konsekwencje. Zatem jeśli chcemy się cieszyć nowym lokum w spokoju, warto się wystrzec najpopularniejszych błędów:

1. Podpisanie umowy bezwarunkowej

Pamiętaj, żeby uzależnić zawarcie transakcji od uzyskania kredytu hipotecznego, wyników oględzin mieszkania czy też od sprzedaży własnej nieruchomości. W przypadku zerwania umowy bezwarunkowej nie obędzie się bez problemów, w tym utraty zaliczki.

2. Nieznajomość sytuacji prawnej lokalu

Rzeczą konieczną jest zapoznanie się z sytuacją prawną lokalu na podstawie chociażby księgi wieczystej. W księdze wieczystej należy zwrócić uwagę m.in. na formę własności, ewentualne obciążenie hipoteką, a także zapisy związane z nieruchomością służebności.

3. Niedoszacowanie kosztów zakupu i eksploatacji

Czasem mieszkanie z rynku wtórnego wymaga gruntownego remontu. Szacując jego koszty, należy je zawyżyć i zaplanować środki na niespodziewane wydatki i ukryte wady, które zawsze pojawiają się w trakcie niezbędnego remontu.

Z kolei szacując koszty utrzymania mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę m.in. czynsz, wszelkie opłaty eksploatacyjne i administracyjne, koszty ogrzewania, prądu itp. Warto pamiętać, że w dużym mieszkaniu koszty utrzymania mogą być wysokie.

4. Pobieżny odbiór bądź oględziny mieszkania

Jeśli nieuważnie obejrzymy mieszkanie przed zakupem bądź odbiorem, może się okazać, że wymaga ono większych nakładów niż planowaliśmy. W przypadku samodzielnego odbioru lub oględzin mieszkania niewykrycie niektórych wad (np. nierówne ściany czy podłogi, grzyby na ścianach, zacieki, źle osadzone okna i drzwi wejściowe czy balkonowe) czy usterek (instalacji elektrycznej, grzejników, wentylacji) może się okazać kosztowne. Podczas odbioru lokalu, sporządźmy protokół odbioru technicznego mieszkania z informacjami o usterkach, które sprzedający ma obowiązek usunąć.

5. Sugerowanie się jedynie niską ceną

Kierując się jedynie niską ceną, można wybrać lokal, która nie spełnia oczekiwań co do rozstawu i wielkości pomieszczeń, lokalizacji, infrastruktury lub otoczenia i będzie wymagał sporych nakładów finansowych, na przykład na remont czy uporczywe dojazdy.

6. Przeznaczenie na zakup wszystkich oszczędności

W sytuacji np. utraty pracy narażamy się na ryzyko niespłacania kredytu bądź nieposiadania środków do życia.

7. Pośpiech przy podejmowaniu decyzji

Pośpiech jest złym doradcą, dobrze jest spokojnie przemyśleć decyzję zakupu, nie podejmować jej pod wpływem impulsu lub namowy sprzedającego, warto poznać ceny w okolicy, obejrzeć jak najwięcej mieszkań i na chłodno skalkulować.

8. Zaniżanie wymagań

Zdarza się, szczególnie osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie, że kupujemy mieszkanie, które od początku nie spełnia naszych wymagań, z założeniem, że zostanie ono sprzedane za kilka lat i zmienione na mieszkanie docelowe. Bywa jednak tak, że zła lokalizacja lub inne wady szybko dadzą się we znaki, a nowi właściciele utkną i będą się męczyli przez wiele lat.

9. Koszty transakcji

Warto się upewnić, czy nasza zdolność kredytowa została wyliczona prawidłowo oraz czy sprawdziliśmy wszystkie koszty towarzyszące transakcji i czy mamy zabezpieczone środki na ich pokrycie. Po zakupie nieruchomości trzeba uiścić różnego rodzaju opłaty: notarialne, skarbowe, sądowe.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz