Zakup mieszkania – jak negocjować z pośrednikiem?

Sprzedaj nieruchomość

 

Warto wiedzieć, że mieszkania rzadko sprzedawane są w cenach ofertowych. Umiejętne negocjowanie ceny z pośrednikiem nieruchomości może przynieść kupującemu lokal nawet pięć procent zysku.

Krok pierwszy – poznanie sytuacji na rynku nieruchomości

Negocjowanie ceny nieruchomości warto rozpocząć od poznania cen innych dostępnych nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na ceny za metr kwadratowy lokali w okolicy mieszkania, które poddawane ma być negocjacjom.

Oprócz tego warto zapoznać się ze standardem oferowanych mieszkań – porównanie dostępnych opcji może być cenną informacją podczas kupna nieruchomości i stać się argumentem podczas negocjacji.

Przy próbie zmniejszenia ceny nieruchomości istotna może być także świadomość wad mieszkania, które chcemy nabyć. W trakcie negocjacji warto podkreślić słabe punkty, które posiada lokal. Ważny jest zarówno stan samej nieruchomości, jak i instalacji, a także lokalizacja oraz okolica. Do minusów zaliczyć można także brak nasłonecznienia, miejsc parkingowych czy windy.

Istotna w przypadku negocjacji ceny zakupu nieruchomości może być także motywacja sprzedającego. Jeżeli śpieszy się ze sprzedażą z powodu wyjazdu lub chęci zakupu innego lokalu, wyjściowa pozycja negocjacyjna kupującego jest zazwyczaj lepsza niż w innej sytuacji.

Niezależnie od tego, czy sprzedającemu zależy na szybkim dopełnieniu formalności związanych ze zbycie mieszkania, czy też nie, atutem przy negocjacjach z pośrednikiem jest zdolność finansowa kupującego. Większość sprzedających przychylniej patrzy na osoby, które posiadają środki na zakup mieszkania lub pozytywną decyzję kredytową i sfinalizowania transakcji nie trzeba odkładać w czasie.

Negocjacje prowizji dla pośrednika

Sposobem na obniżenie ceny zakupu nieruchomości jest zmniejszenie prowizji dla pośrednika. Wynagrodzenie dla agenta nieruchomości zwiększa koszt całej transakcji zazwyczaj o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Warto podkreślić, że negocjowanie prowizji nie zawsze jest jednak korzystne dla samego kupującego. Szczególnie w sytuacji, gdy mieszkanie na sprzedaż cieszy się dużą popularnością i potencjalni kupcy sami podwyższają jego cenę poprzez licytację. W takim wypadku propozycja obniżki prowizji dla pośrednika może nie tylko spotkać się z odmową, ale również poskutkować sprzedażą mieszkania innemu zainteresowanemu.

Inaczej sytuacja przedstawia się w momencie, gdy nieruchomość wystawiania jest przez kilka biur jednocześnie. W takim wypadku warto porównać wszystkie dostępne oferty i zdecydować się na współpracę z pośrednikiem, który oferuje najbardziej atrakcyjne warunki. Świadomość istnienia kilku możliwości to również dobre wyjście do negocjacji.

W niektórych przypadkach negocjacja samej prowizji dla pośrednika nie jest najkorzystniejszą opcją, szczególnie jeżeli biuro nieruchomości ma wyłączność na wystawianie konkretnego mieszkania. W takiej sytuacji lepszym wyjściem może być sojusz z agentem, który w imieniu klienta może postarać się o obniżkę ceny nieruchomości bezpośrednio u sprzedającego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz