Mieszkanie w wielkiej płycie – dobra inwestycja?

Sprzedaj nieruchomość

 

Inwestowanie w mieszkania na wynajem to bardzo dobry sposób na wygenerowanie dochodu pasywnego i coraz więcej osób korzysta z takiej formy dodatkowego zarobku. Czy warto wziąć pod uwagę mieszkania w wielkiej płycie? W jakim stanie są mieszkania w blokach z lat siedemdziesiątych?

Ceny mieszkań w wielkiej płycie

Mieszkania w blokach budownictwa PRL-u są oczywiście tańsze od tych z rynku pierwotnego albo mieszkań wybudowanych w XXI wieku. Koszty kupna mieszkania w wielkiej płycie są niższe o około 30 %. Zatem czy jest to dobra inwestycja? I tak, i nie. Niższa cena nie bierze się znikąd - konieczny będzie remont albo nawet większe prace, na przykład wymiana rur albo grzejników. Niestety, te mieszkania są w o wiele gorszym stanie i wymagają remontu przed wprowadzeniem się lokatorów. Dodatkowo koszty utrzymania mieszkania w bloku z betonu są wyższe. Stąd warto szukać mieszkania w bloku, który jest ocieplony, co przynajmniej częściowo obniży koszty utrzymania. Jednak te niedogodności mogą być zrównoważone świetną lokalizacją tych blokowisk - zazwyczaj znajdują się one w centrum miasta i są dobrze skomunikowane z jego innymi częściami. Dlatego nawet nie idealny stan mieszkania nie zawsze jest ostatecznym argumentem przeciwko jego kupnie, ponieważ wiele osób szuka lokum w dobrej lokalizacji.

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z lat siedemdziesiątych?

Popyt na mieszkania w wielkiej płycie cały czas nie słabnie, mimo ich stanu technicznego, któremu daleko do ideału. Jednak wymienione wcześniej zalety nadal sprawiają, że zakup takiego mieszkania może się opłacić. Warto również pamiętać, iż obecne budownictwo nie jest idealne. Deweloperzy oszczędzają na dobrej jakości materiałach albo nie mają dostatecznego doświadczenia, w wyniku czego blokowiska z lat siedemdziesiątych mają nad nimi przewagę. Po dokonaniu koniecznych remontów i poprawek mamy zatem pewność, że mieszkanie będzie służyło przez długie lata i przyniesie zysk.

Prace remontowe

Czego więc można się spodziewać i co będzie trzeba naprawić i odnowić w mieszkaniu w wielkiej płycie?

Najczęstszym wykonywanym remontem jest wyrównywanie krzywych ścian i sufitów oraz malowanie. Większość mieszkań z bloków z lat siedemdziesiątych wymaga też wymiany okien i drzwi. Okna zazwyczaj są nieszczelne, nie chronią zatem przed zimnem i hałasem z zewnątrz. Drzwi natomiast w takich mieszkaniach są ponad 30-letnie, a każde mieszkanie jest wyposażone w praktycznie identyczne drzwi, dlatego chcąc unowocześnić aranżację wnętrza warto je wymienić. Dobrym wyborem będą drzwi przesuwne, szczególnie w mieszkaniach o małej powierzchni, ponieważ zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne drzwi uchylne. Droższe i większe remonty dotyczą wymiany grzejników oraz rur, które są już mocno wyeksploatowane, dlatego chcąc zawczasu przeciwdziałać awarii należy je wymienić na nowe.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych trzeba zorientować się, czy nie wymagają one zgody spółdzielni mieszkaniowej.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz