Kupujesz mieszkanie? Na to uważaj!

Nadszedł długo wyczekiwany przez ciebie czas – chcesz kupić własne mieszkanie. Z pozytywnym nastawianiem szukasz ofert, które będą spełniać Twoje oczekiwania. Jak dobrze szukać? Na co zwracać uwagę, a czego się wystrzegać? Poniżej prezentujemy pięć najczęstszych błędów, których należy unikać przy wyborze nowego lokum.

Zbyt niska lub zbyt wysoka cena mieszkania

To naturalne, że każdy potencjalny kupujący zwraca uwagę na cenę mieszkania. Warto jednak pamiętać, że zbyt niska cena może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych dla inwestora konsekwencji, takich jak ukryte wady, które mogą w późniejszym okresie pociągnąć za sobą kolejne wysokie koszty. Sytuacja może być również odwrotna, kiedy wysoka cen jest nieadekwatna do standardu wybranego mieszkania.

Złe oszacowanie budżetu

Kolejny błąd, który często popełniamy pod wpływem emocji polega na niedoszacowaniu kosztów, które będziemy musieli ponieść po zakupie mieszkania, (koszty remontu czy umeblowania), bądź przekroczeniu zaplanowanego wcześniej budżetu na jego zakup, co w istocie może prowadzić do późniejszych kłopotów związanych z brakiem finansów na jego wykończenie.

Brak wiedzy o okolicy

Często dopiero po impulsywnym zakupie mieszkania, zaznajamiamy się z jego okolicą. To błąd, ponieważ nieznajomość najbliższego otoczenia może okazać się sporym minusem. Warto więc zapoznać się dużo wcześniej z infrastrukturą osiedla, połączeniami komunikacyjnymi oraz budynkami znajdującymi się niedaleko nowego mieszkania. Brak sklepu w pobliżu, problemy z dojazdem, czy brak szkół w okolicy może odbić się rykoszetem na naszych finansach, poprzez zwiększenie kosztów paliwa potrzebnego na dostanie się do wybranych obiektów.

Nieznajomość stanu prawnego mieszkania

Bardzo istotna czynność często pomijana przez kupca. Warto wiedzieć czy lokal nie jest obciążony długami poprzez sprawdzenie jego stanu w księdze wieczystej. Ważnym elementem jest również znajomość stanu zagospodarowania przestrzennego, który to pozwoli nam uzyskać informacje na temat planowanych w pobliżu zmian.

Odbiór mieszkania bez jego uprzedniego sprawdzenia

Często mieszkanie odbieramy bez dokładnego sprawdzenia jego stanu, bądź po pobieżnych oględzinach. Aby uniknąć odkrycia w późniejszym czasie istotnych usterek lub niedociągnięć należy zabrać na taką wizytę fachowca i razem z nim dokładnie sprawdzić stan nieruchomości, a w szczególności drzwi, okien, ścian, sufitów, instalacji oraz ogrzewania. Plusem jest również zapytanie właściciela o przyszłe koszty związane z utrzymaniem lokum.

Podsumowując, warto dokładnie przemyśleć decyzję dotyczącą zakupu wybranego mieszkania, aby uniknąć podstawowych błędów, które mogą zepsuć radość wynikającą z całego przedsięwzięcia. Jest to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu, dlatego należy dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy wybranego przez siebie obiektu, jego ceny oraz kosztów związanych z późniejszą eksploatacją. Ważna jest także wiedza dotycząca otoczenia mieszkania oraz zaznajomienie się ze stanem prawnym obiektu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz