9 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie

Kupno mieszkania lub domu wiąże się z dużą inwestycją finansową. Aby później nie żałować swojej decyzji lub nie ponosić dodatkowych, nieplanowanych wydatków, warto dokładnie prześwietlić daną nieruchomość. Na co zwrócić uwagę podczas oględzin i formalnych przygotowań do zakupu mieszkania? Poniżej 9 najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

1. Stan techniczny mieszkania

Przede wszystkim na oględziny mieszkania warto umówić się za dnia, wszelkie usterki typu pęknięcia, zniszczenia czy ślady zacierania grzyba na ścianie są najlepiej widoczne w świetle dziennym. Dzięki temu można ocenić, czy mieszkanie wymaga dużych remontów i nakładów finansowych przed zamieszkaniem. Nawet jeśli cena jest atrakcyjna, ale zależy nam na szybkim zamieszkaniu, kupno takiego mieszkania może nie być dobrym rozwiązaniem.

2. Sąsiedzi

Przed zakupem warto przeanalizować potencjalne sąsiedztwo. Najlepiej zapytać właściciela (i ewentualnie kilku sąsiadów), czy w bloku są problemowi sąsiedzi (np. alkoholicy, studenci w wynajmowanych mieszkaniach), żeby nie narażać się potem na nieprzyjemne sytuacje.

3. Poziom hałasu

Jeśli kupujemy mieszkanie usytuowane w pobliżu dróg, zakładów przemysłowych czy chociażby przylegające do mechanizmu windy, warto zbadać natężenie dźwięków. Najlepiej obejrzeć mieszkanie w godzinach wzmożonego hałasu, da nam to pełny obraz tego, jak duże natężenie dźwięku z otoczenia wdziera się do mieszkania. Zabezpieczy nas to m.in. przed koniecznością spędzania czasu w mieszkaniu przy zamkniętych oknach.

4. Właściciel

Upewnij się, czy kupujesz mieszkanie od właściciela. W tym celu zweryfikuj akt notarialny kupna mieszkania oraz wypis z księgi wieczystej (pamiętaj, że możesz też skorzystać z elektronicznej). Koniecznie sprawdź, kto jest zameldowany pod danym adresem i czy przypadkiem nie ma w nim tzw. dożywotnika). Od sprzedającego możesz zażądać zaświadczenia o wymeldowaniu wszystkich lokatorów wydanego przez urząd miasta. Nie daj się nabrać na sytuację, gdy właściciel wciąż jest jeszcze zameldowany w swoim mieszkaniu i obiecuje, że wymelduje się dopiero po sprzedaży.

5. Plan zagospodarowania otoczenia

Warto sprawdzić plan zagospodarowania otoczenia, by dowiedzieć się, czy w pobliżu nie będą budowane dodatkowe bloki, nie powstanie droga szybkiego ruchu czy uciążliwy zakład przemysłowy. Bowiem może się okazać, że z pozoru spokojna okolica wkrótce przestanie taka być.

6. Koszty

Nie zapomnij zapytać właściciela o to, jakie są średnioroczne koszty utrzymania mieszkania i czy nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych kosztów, np. ogrzewanie jedynie gazowe. Nie zapomnij poprosić właściciela o zaświadczenie o braku zaległości czynszowych, by nie być potem zmuszonym do regulowania jego zaległości.

7. Balkon, piwnica

W pośpiechu i rutynowym oglądaniu wielu mieszkań może się okazać, że umknie nam brak podstawowych udogodnień, np. brak balkonu, piwnicy lub miejsca parkingowego. Warto pamiętać o tych detalach, żeby nie było później niemiłych niespodzianek.

8. Koszty pośrednictwa

Jeśli chcemy kupić mieszkanie z pośrednictwem agencji, sprawdźmy dokładnie wszystkie koszty. Koszty pośrednictwa mogą wynieść nawet 4% ceny transakcyjnej, co znacznie zawyży finalną cenę mieszkania.

9. Podłączenie mediów i multimediów

Warto się upewnić, czy w danym mieszkaniu jest możliwość podłączenia multimediów (kablówka, internet). W części nowych mieszkań może być z tym problem i możemy być skazani na wyższe koszty i wolne łącze internetowe.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz